Nie wygląda to ciekawie, prognozy zapowiadają jedną z najgłębszych suszy w ostatnich dziesięcioleciach.

Nie można się poddawać

Jestem pełen podziwu dla przedsiębiorców rolnych którzy zmagają się z tym problemem i szukają rozwiązań, które pomogą im załagodzić jej efekty w obecnym sezonie oraz, jak się można spodziewać, również następnych.

Czy istnieją dostępne, akceptowalne procedury które pozwolą na jak najmniejsze straty finansowe w produkcji roślinnej? Znacie odpowiedź!

Pole dotknięte suszą

Spójrzcie na mapę, pole z pszenicą ozimą, 72 ha, zachodnio-pomorskie, stan na dzień 29.05.2019. Kolor zielony oznacza rejony pola gdzie rośliny są w dobrej kondycji- są zdrowe i silne z powodu dostępności wody (dlaczego woda była dostępna w wystarczającym stopniu akurat w tych miejscach a nie innych, dosyć łatwo wyjaśnić, ale to temat na innych wpis).

Przyjmijmy, że osobniki wegetujące w tych strefach są szczęściarzami. Rośliny w strefach czerwonych nie miały tyle szczęścia i na brak wody w naturalny sposób reagują dążeniem do przetrwania i rozmnożenia- nie rozwijają się, zasychają, próbując wytworzyć nasiona pozwalające przedłużyć gatunek…

Mapa zróżnicowanych stref kondycji roślin. Pszenica ozima, stan na 30.05.2019.

Plon z miejsc „czerwonych” nie będzie rewelacyjny, parametry zboża- przeciętne albo słabe, cena sprzedaży- niska.

Uratować

Ale dla roślin z miejsc „zielonych” jest jeszcze nadzieja. Są silne, rosną na dobrych (przynajmniej pod względem wodopoju) miejscówkach a więc, gdyby im pomóc, zainwestować w nie…?

Inwestycja, czyli odpowiednie nakarmienie tych, którzy są w stanie przyjąć pożywienie i je wykorzystać na dalszy wzrost i poprawę parametrów. Tak, o to właśnie chodzi! Nawożenie azotowe roślin które są w dobrej kondycji i odwdzięczą się wysokim plonem.

Rozwiązanie – Data Driven Agriculture

Brzmi interesująco? Cieszę się, że kiwasz głową. Ale jak to zrobić? Czego potrzebujesz, żeby wyselekcjonować osobniki w które warto zainwestować? Jak dokarmić właściwe osobniki? Rolnicy z którymi współpracujemy, korzystają z narzędzi cyfrowego rolnictwa (Data Driven Agriculture) o których opowiem już za tydzień..