W pierwszej części artykułu omówiliśmy podstawy technologi VRA i rozwiązania techniczne dostępne na rynku. System MULTIRATE firmy Kverneland pozwala na aplikowanie nawozu z precyzją 8x większą niż jego szerokość robocza.

W tej części zastanowimy się wspólnie czy ta technologia ma sens i skąd pozyskać dane aby móc ją w pełni wykorzystać.

Nawożenie azotowe

Z roku na rok, coraz bardziej popularne i dostępne są dane o stanie roślin w postaci map NDVI. Dane te są dostępne z satelitów pomiarowych (np. Sentinel), kamer multispektralnych podwieszonych pod pojazdami bezzałogowymi np. TRUAS lub z czujników naziemnych zamontowanych na maszynie (np. Crop Spec firmy Topcon lub N-Sensor firmy Yara)

Dla potrzeb tego artykułu, wygenerowałem mapę odżywienia uprawy pszenicy ozimej, wykonanej późną jesienią (pomiar NDVI, nalot z wysokości 300 metrów). Celowo pozostawiłem ścieżki technologiczne, aby łatwiej zorientować się w skali zmienności przestrzennej.

Na tym polu stosowane są 36 metrowe ścieżki technologiczne.

Ze względu na dużą zmienność w stanie odżywienia roślin, dawkę można by regulować nawet w sektorach o szerokości 2 metrów, np przykładowo dla tego fragmentu pola możemy wydzielić 15 zmiennych dawek dla jednego przejazdu roboczego.

Tak więc przy uśrednieniu danych, 8 sekcji rozsiewacza będą miały co robić.

Nawożenie podstawowe

Nawozy fosforowe, potasowe, czy je też można wysiać aż tak precyzyjnie?

Dlaczego nie. Przestrzenna zmienność zasobność gleby w składniki pokarmowe może zaskoczyć. Oczywiście, jeżeli do dyspozycji mamy odpowiednie metody pomiarowe i jesteśmy w stanie wychwyci te różnice.

Warunkiem koniecznym jest to, że muszą być to mapy zasobności gleby wykonane metodą targetową, czyli próbki pobrane muszą być z miejsc jak najbardziej homogenicznych pod względem budowy gleby.

Dysponujesz mapami wykonanymi technologią stałej siatki pomiarowej? Niestety, nie wykorzystasz je w systemie Multirate, po prostu, nie są wystarczająco precyzyjne. Nawet, jeżeli raster pomiarowy to 2 hektary czy 1 hektar.

Mapy aplikacyjne

Mając precyzyjny rozsiewacz i precyzyjne informacje, potrzebujesz jeszcze jednego elementu układanki- mapa aplikacyjnych. Rozsiewacz nas w tym nie wyręczy (nie do tego został stworzony) musisz więc wykonać odpowiednie pliki cyfrowe ISO XML lub zlecić je firmie zewnętrznej. I nie chodzi tu o zwykłe przekonwertowanie informacji o zasobności gleby w dany składniki na dawkę nawozu ale o całą, czasami skomplikowaną agronomię, uwzględniające takie parametry jak potencjał danego miejsca, dostępność wody, roślina uprawna, nawożenie organiczne.

Sukces

Ale jeżeli opanujesz wszystkie powyższe procesy, otrzymasz nagrodę w postaci dopasowanego nawożenia. Dopasowanego do bieżącego sezonu, ilości opadów, warunków ekonomicznych. To ty decydujesz a nie przypadek!

Pamiętaj, Dobrze (tzn. właściwie) odżywione rośliny znacznie lepiej przetrwają stres suszowy który doskwiera nam coraz częściej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *